
W dzisiejszym świecie rozwój komunikacji za pośrednictwem internetu sprawiając, że poruszanie się w biznesie stało się szybsze i wygodniejsze. Każdy przedsiębiorca, nawet posiadający mikrofirmę posiada dostęp do sieci internetowej. Przedsiębiorca chcący dokonać usługi przelewu, lub gdy chce prowadzić prowadzić konto internetowe w banku, wykorzystuje technologie internetowe. Dzięki rozwojowi telekomunikacji załatwianie spraw bieżących firmy stało się szybsze i wygodniejsze.
Jednak w tej kwestii wciąż pozostaje sporna sprawa e-faktur.
Obok tradycyjnych faktur jakie są wystawiane na papierze, istnieją także faktury w wersji elektronicznej. Istnieją pewne okoliczności w których polskie prawo dopuszcza istnienie i posługiwanie się fakturami elektronicznymi (e-faktury). Ta forma dokumentu musi być należycie wystawiona, ale także przesłana i dokumentowana. Co więcej musi zawierać odpowiednio wszystkie podstawowe wymogi prawne stawiane także tym papierowym fakturom. Dnia 4 sierpnia 2005 roku weszło w życie rozporządzenie ministra finansów z dnia 14 lipca 2005 roku w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także ich dokumentacji oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur. Jednak przepisy prawne, które dopuszczają stosowanie tylko niektórych nośników technologicznych przy sporządzaniu e-faktur są główną barierą, która hamuje upowszechnienie elektronicznego fakturowania.
Dzięki e-fakturze można rozliczać się z fiskusem w dokładnie taki sam sposób, jak przy pomocy tradycyjnej faktury, wraz z wszystkimi prawnymi wymogami. Wymogi te są precyzowane przez dodatkowe warunki, jakie musi spełniać elektroniczny dokument. Rozporządzenie ministra finansów wyraźnie informuje, że przedsiębiorca chcąc posługiwać się e-fakturom, winny jest spełnić odpowiednie warunki. Pierwszym z nich jest akceptacja takowej formy faktury przez odbiorcę. Tak więc należy wystąpić do odbiorcy o akceptację elektronicznej faktury. Co więcej takowa akceptacja jest uznawana zarówno w formie pisemnej, jak również elektronicznej. Ważne jest, aby faktura była wystawiona, jak i przesłana po upływie jednego dnia od daty dokonania akceptacji formy faktury ze strony odbiorcy. Dokładnie taka sama procedura obowiązuje wówczas, gdy dojdzie do cofnięcia zgody na elektroniczne przesłanie faktury.
3 komentarze:
Elektroniczne faktury są bardzo fajne i ja oczywiście z takich rozwiązań korzystam. Wiadomym jest, ze przy prowadzeniu firmy także należy płacić podatki i tego w ogóle nie unikniemy. Dlatego ja zdecydowałem się od razu na doradztwo podatkowe https://www.crowe.com/pl/services/doradztwo-podatkowe i jestem na ten moment zadowolony z naszej współpracy.
Moim zdaniem same programy do fakturowania oczywiście są ważne i tym bardziej jeśli jeszcze w pewien sposób zostały zautomatyzowane. Ja takich systemów używam od https://www.connecto.pl/ i jestem zdania, że nie ma na ten moment nic lepszego. Tym bardziej, że w końcu takie oprogramowanie znacznie ułatwia nam codzienną pracę.
E-faktura staje się coraz bardziej popularna i coraz więcej firm stosuje tego typu rozwiązanie. W swojej firmie wdrożyłam system Ready_™ który rejestruje faktury otrzymane na maila bezpośrednio do ewidencji. Bardzo praktyczna rzecz, polecam :)
Prześlij komentarz