poniedziałek, 5 stycznia 2009

Dwa rodzaje działalności


Podatnik często prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest jednocześnie wspólnikiem spółki nie posiadającej osobowości prawnej. W praktyce zakresy tych działalności nawzajem się wykluczają.
Przedsiębiorcy niejednokrotnie mają wątpliwości czy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość usługi wykonywanej w ramach jednej działalności na rzecz drugiej z nich.

Podstawą prawną tego wątku jest tu art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowi on, że nie uważa się za koszt podatkowy m.in. wartości własnej pracy podatnika. Pojęcie „wartość własnej pracy” oznacza wartość wszelkiego rodzaju pracy wykonywanej przez podatnika na rzecz danej działalności gospodarczej.

Nie będzie kosztem w ramach działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie - wartość pracy podatnika na rzecz tej działalności. Jednak, w przypadku działalności prowadzonej w formie spółki niemającej osobowości prawnej, nie będzie kosztem podatkowym wartość pracy podatnika na rzecz spółki.

Powyższy przepis nie ma zastosowania wówczas, gdy podatnik będzie świadczył usługi w ramach działalności indywidualnej na rzecz działalności prowadzonej w formie spółki i odwrotnie. Wartość usług świadczonych na rzecz spółki, np. spółki cywilnej, przez jednego z jej wspólników, w ramach prowadzonej przez niego indywidualnej działalności gospodarczej, będzie stanowić w spółce koszt uzyskania przychodów.

Brak komentarzy: