
Choć terminy venture capital i private equity nie doczekały się jeszcze odpowiedników w języku polskim, to sektor private equity / venture capital stał się trwałym elementem polskiego rynku kapitałowego i ważnym czynnikiem rozwoju polskiej gospodarki. Jak wiele innych terminów ze świata nowoczesnej gospodarki także i te pochodzą z angielskiego. Venture capital i private equity oznaczają szczególny rodzaj inwestycji kapitałowych: inwestycje w spółki nie notowane na giełdzie.
Private equity (PE) to pojęcie ogólniejsze - to wszelkie inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym, w celu osiągnięcia średnio- i długoterminowych zysków z przyrostu wartości kapitału. Venture capital (VC) jest jedną z odmian private equity. Są to inwestycje dokonywane we wczesnych stadiach rozwoju przedsiębiorstw, służące uruchomieniu danej spółki lub jej ekspansji. Fundusze PE mogą inwestować także w spółki dojrzałe, planujące wejście na giełdę w przyszłości, wymagające restrukturyzacji lub zmieniające właścicieli.
Fundusze venture capital zainteresowane są inwestowaniem w przedsiębiorstwa z różnych branż czy regionów na różnych etapach rozwoju, ale w każdym przypadku musi to być przedsiębiorstwo mające solidne perspektywy dynamicznego wzrostu. Dlatego inwestorzy VC szukają firm, które:
- Mają dobrą kadrę kierowniczą,
- Mają lepszą niż konkurenci ofertę produktów/usług lub przewagę technologiczną,
- Działają na wzrostowym rynku,
- Rozwijają się szybciej niż ich branża,
- Posiadają znaczny udział w rynku.
Venture capital to kapitał długoterminowy, pozostający w spółce zwykle od 3 do 7 lat. Fundusze VC to inwestor elastyczny i cierpliwy, który bierze na siebie ryzyko inwestycji wspólnie z innymi właścicielami firmy. Podejmując współpracę z nim spółka zyskuje wspólnika, który ma doświadczenie, kontakty i myśli w kategoriach długoterminowych. Fundusze VC mają rozległe kontakty w biznesie
i instytucjach finansowych, znają firmy konsultingowe i prawników a to wszystko jest wynikiem współpracy z wieloma firmami. Dzięki temu mogą służyć przydatną pomocą oraz przysparzać spółce znacznie większej wiarygodności. Monitorując działalność firmy mogą zawczasu zidentyfikować możliwe problemy i wspólnie szukać ich rozwiązania. Inwestor VC wykorzystując doświadczenie w pomnażaniu wartości przedsiębiorstw umożliwia rozwoju firmy i znaczący wzrost jej wartości. Korzystanie z VC nie jest obciążone spłatami odsetek. Inwestycja venture capital poprawia stosunek zadłużenia do kapitałów własnych firmy
i zwiększa jej zdolność kredytową. Fundusz VC zarabia tylko wtedy, gdy zarabiają inni udziałowcy spółki – gdy wzrasta wartość jej udziałów (akcji). Połączenie pieniędzy, doświadczenia i długoterminowego zaangażowania w firmę przesądza o atrakcyjności funduszy venture capital.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz