
Zjawisko faktoringu staje się, coraz modniejszą receptą dla firm, którym brak płynności finansowej tak bardzo potrzebnej dla prawidłowego funkcjonowania firmy.
Faktoring to nic innego jak nabycie przez faktora, którym najczęściej jest bank lub spółka faktoringowa, pieniężnej wierzytelności handlowej, które ma miejsce przed terminem jej płatności. W umowie faktoringu konieczna jest cesja wierzytelności.
Wyróżniamy cztery rodzaje faktoringu:
1. Faktoring niepełny (z regresją)-Faktor nie przyjmuje na siebie pełnego ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika, wierzytelność na niego nie przechodzi. Może tu mieć
miejsce regres wierzytelności na faktoranta, jest więc to sposób dość ryzykowny, ale tańszy od pełnego faktoringu.
2. Faktoring pełny (bez regresji)-Faktor przyjmuje na siebie pełne ryzyko związane z niewypłacalnością dłużnika, przez co przechodzi na niego cała wierzytelność. Gdy dłużnik nie zapłaci należności, nie dochodzi do regresu wierzytelności na faktoranta.
3. Faktoring mieszany- Łączący w sobie dwie poprzednie formy. Ustala się limit wartości wierzytelności, za który pełne ryzyko ponosi faktor, natomiast za resztę sumy wierzytelności on już nie odpowiada. W przypadku gdy jej część bądź całość wypłacono jako zaliczkę, faktor może dokonać z tego tytułu regresu.
4. Faktoring cichy-Stosowany często przez sieci handlowe. Dłużnik może zastrzec, że wierzytelności nie można zbyć osobie trzeciej, przez co umowa faktoringu nie może zostać zawarta. Cichy faktoring obchodzi tego typu pułapkę: na fakturze nie umieszcza się klauzuli o cesji wierzytelności, a faktor nie występuje oficjalnie w kontaktach z dłużnikiem.
Faktoring przynosi wymierne korzyści
zarówno faktorowi, dłużnikowi jak i faktorantowi(wierzycielowi): faktor zyskuje prowizję i odsetki, dłużnik nie musi spieszyć się z płatnością, a faktorant ma dostęp do należnych mu płatności przed terminem, który określa umowa.
2 komentarze:
Faktoring lub też efaktoring jest idealnym rozwiązaniem dla małych przedsiębiorstw, które mogą być bardziej narażone na różne zatory finansowe. Opracowany przez NFG faktoring online http://nfg.pl/ służy do szybkiego uwolnienia dodatkowych środków zgromadzonych na fakturach. Całość trwa zaledwie kilka minut i odbywa się wyłącznie przez internet. Dzięki efaktoringowi właściciele firm nie muszą zaciągać nowych zobowiązań finansowych.
Dzięki, że o tym napisaliście. Ja również zamierzam faktoring Lublin https://kredytylublin.com/faktoring-lublin/ wykorzystać i nadal wielu rzeczy nie wiem. A tak, może zyskam zorientowanie i nie tylko. Moim zdaniem najważniejsze to próbować, reszta oczywiście przyjdzie z czasem.
Prześlij komentarz