
Są zmiany w przepisach...
Rozbieżności między przepisami polskimi a unijnymi dotychczas były jednym z podstawowych elementów utrudniających korzystanie z e-faktur, co więcej dla podatników najistotniejsze jest stwierdzenie pozwalające na stosowanie przepisów dyrektywy Unii Europejskiej przed przepisami polskich rozporządzeń. To istotny krok, który pozwoli na szybsze wprowadzenie elektronicznych dokumentacji do powszechnego obiegu. W rezultacie podatnicy nie będą się obawiali implementować systemów dotyczących e-faktur w kształcie, w jakim działają one w Unii Europejskiej. Tak więc stosowanie w pierwszej kolejności przepisów unijnych w sprawie e-faktur nie tylko ułatwi podatnikom korzystanie z tej formy wymiany dokumentów, ale pozwoli na przełamanie jednej z dotychczasowych barier, czyli bariery psychologicznej. Kolejnym wcześniej wspomnianym problemem był system EDI. Urzędy Skarbowe stwierdziły, że na zmianę formatu faktury nie pozwalają polskie przepisy. Faktury elektroniczne powinny być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie, która zapewnia autentyczność ich pochodzenia oraz integralność ich treści. Zdaniem organów podatkowych nie była więc możliwa zmiana formatu na potrzeby systemu EDI. Spółka twierdziła natomiast, że ustawodawca nie nakłada obowiązku zachowania formatu, jeśli jest zachowana autentyczność i integralność faktury. Kwestionowanie przez Urzędy Skarbowe elementów formalnych e-faktur wydaje się nieuzasadnione. Faktura elektroniczna powinna potwierdzać przede wszystkim rzeczywisty przebieg transakcji między kontrahentami. Pozatym system EDI spełnia dwa najważniejsze kryteria: zachowania autentyczności i integralności e-faktur, a co za tym idzie, pozwala na zgodny z przepisami obrót gospodarczy oraz odliczenie podatku. Stopniowo poprawia się prawny aspekt wystawiania e-faktur, gdyż coraz więcej firm zaczyna dostrzegać wielu korzyści, jakie płynął z przejścia na elektroniczne fakturowanie. Daje to bowiem spore oszczędności. Do tej pory zainteresowanie firm e-fakturami było małe, głównie z powodu dość restrykcyjnych wymagań, jakie stawiały przepisy.
2 komentarze:
W naszej firmie używa się rozbudowanego oprogramowania erp, którego częścią jest program do faktur https://www.connecto.pl/program-do-faktur/. Rozbudowany system erp składa się z wielu modułów odpowiedzialnych za wspieranie zarządzania poszczególnych działów, które są bezpośrednio zintegrowane z fakturowaniem. Wdrożenie takiego zaawansowanego rozwiązania wpływa na usprawnienie automatyzacji pracy w firmie i co za tym idzie obniżenie kosztów prowadzenia działalności.
Dla mnie bardzo istotnym było to aby przede wszystkim wiedzieć co zrobić z nadmiarem dokumentacji. Dziś już wiem, że właśnie firma https://archiveo.pl/ jak coś to specjalizuje się w takich działaniach.
Prześlij komentarz