niedziela, 9 listopada 2008

Korzystanie z kredytu inwestycyjnego


Dziś chcę pokazać w jaki sposób można wykorzystać kredyt inwestycyjny w ramach rozwoju własnego biznesu. Tym bardziej, że młody przedsiębiorca nie posiada zbyt dużego kapitału, lub ewentualnej możliwości zastawienia nieruchomości pod hipotekę.

Przedsiębiorca chce zaciągnąć kredyt inwestycyjny. Nie posiada jednak
odpowiedniego zabezpieczenia, np. możliwości ustanowienia hipoteki
na nieruchomości. Oto co w takiej sytuacji należy zrobić.

W tej sytuacji przedsiębiorca może zastąpić zabezpieczenie poręczeniem z Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Wszystkie formalności załatwia bank, który udziela kredytu. W praktyce procedura ubiegania się o poręczenie wygląda następująco. Najpierw kredytobiorca występuje do banku kredytującego z wnioskiem
o udzielenie kredytu, którego środki przeznaczone będą na jeden z wymienionych celów.
Bank kredytujący wraz z kredytobiorcą ustala, że zabezpieczeniem spłaty
kredytu będzie poręczenie/gwarancja z Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych i podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu. Następnie bank kredytujący przyjmuje od kredytobiorcy wniosek o poręczenie z KFPK i przekazuje go do Banku Gospodarstwa Krajowego. Do wniosku dołącza: wyniki analizy stanowiące podstawę do podjęcia decyzji o udzieleniu kredytu/ów wraz z opisem przedsięwzięcia oraz dokumentami finansowymi i statutowymi kredytobiorcy, oryginał lub kopię umowy kredytu lub promesy kredytu, warunkującej uruchomienie kredytu od uzyskania poręczenia lub gwarancji oraz oświadczenie o ochronie danych osobowych.
Przekazane dokumenty stanowią podstawę do przeprowadzenia w Banku Gospodarstwa Krajowego analizy ryzyka wypłaty zobowiązania z tytułu udzielenia poręczenia. Następnie Bank Gospodarstwa Krajowego podejmuje decyzję na podstawie dokumentacji przekazanej przez bank kredytujący. W przypadku pozytywnej decyzji, BGK podpisuje umowę poręczenia.
Na koniec bank kredytujący przyjmuje od kredytobiorcy weksel stanowiący zabezpieczenie poręczenia/gwarancji wraz z deklarację wekslową oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Brak komentarzy: