wtorek, 28 października 2008

Zakładanie firmy...Krok III


Kolejnym krokiem na drodze do rejestracji firmy to wyrobienie pieczątki oraz założenie rachunku bankowego. Pieczątka firmowa jest niezbędna do przeprowadzania operacji dokumentowania zawieranych transakcji między naszym przyszły biznesem i jej potencjalnymi kontrahentami, potwierdzania dokumentów urzędowych oraz zatwierdzania operacji bankowych. Pieczątka jest więc bardzo istotnym elementem, bez którego się nie obejdziemy. Standardowo każda pieczątka powinna zawierać następujące dane:

- pełną nazwę firmy
- dane teleadresowe firmy
- NIP
- REGON

Wyrobienie takowej firmowej pieczątki nie jest stosunkowo drogą usługą. Wiąże się z to kosztami na poziomie do 50 zł. Pieczątkę najczęściej otrzymujemy w dniu w którym złożyliśmy zamówienie. Ewentualnie otrzymamy nasza pieczęć w przeciągu kilku dni.


Wizyta w banku

Gdy już wyrobiliśmy firmową pieczątkę udajemy się do banku w celu założenia konta bankowego. W banku na początku musimy wypełnić wniosek o otwarcie konta. Przeważnie nie zajmuje to zbyt dużo czasu gdyż wnioski takie nie są długie. Standardowo na formularzu podajemy podstawowe informacje jak: nazwa firmy, adres, numery identyfikacyjne.

Niezbędne więc będzie zabranie ze sobą do banku:
- dowodu osobistego
- ksera wpisu do ewidencji (oryginał do wglądu)
- ksera dokumentu nadania numeru REGON (oryginał do wglądu)
- pieczątki


Konto, a spółka cywilna

Gdy konto firmowe zakłada spółka cywilna, konieczne jest przedstawienie w banku umowy spółki. Z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i inne spółki handlowe muszą przedłożyć wypis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) i aktu notarialnego powołującego spółkę. Spółki zobowiązane są także do ustanowienia w banku pełnomocnictw do wykonywania określonych operacji bankowych przez poszczególnych udziałowców przedsiębiorstwa.


Porównaj oferty

Warto decyzję o wyborze banku w którym otworzymy rachunek poprzedzić gruntowną analizą wad i zalet poszczególnych ofert bankowych. Wybierając konto firmowe musimy zwrócić uwagę na takie parametry jak:
- koszt prowadzenia rachunku
- wysokość wszelkich opłat i prowizji
- koszty przelewów do kontrahentów, urzędu skarbowego i ZUS
- oprocentowanie kredytu na rachunku
- ilość placówek banku w miejscowości w której działamy
- obsługa


Przeczytaj umowę

Kiedy już zdecydowaliśmy się na konkretną ofertę to zanim Nasz podpis będzie widniał na jakimkolwiek dokumencie musimy dokładnie przeczytać warunki umowy. Nie możemy pominąć żadnego zapisu. Aby uniknąć potencjalnych nieprzyjemności szczególną uwagę musimy zwrócić na wszelkie treści zapisane „drobnym druczkiem”. Ważne jest także aby porównać warunki, które omówiliśmy bankowym doradcą z zapisami w umowie. W razie wątpliwości warto pytać obsługę banku i sprawdzać poszczególne punkty umowy. Wybór konta firmowego to istotna decyzja warto więc poświęcić czas aby dokonać dobrego wyboru.

WAŻNE!!!

Czas założenia konta w banku to przeważnie parę dni. Koniecznie musimy pamiętać że jesteśmy zobowiązaniu zgłosić wszelkie zmiany dotyczące konta bankowego odpowiednim organom do 14 dni od dnia powstania zmiany.

sobota, 25 października 2008

Zakładanie firmy...Krok II


Po otrzymaniu wpisu do ewidencji należy bezzwłocznie udać się do właściwego ze względu na siedzibę wojewódzkiego oddziału Urzędu Statystycznego. Gdy otrzymaliśmy wpis firmy do ewidencji to w ciągu 14 dni od dnia nadania wpisu.


Wpisowi do rejestru REGON podlegają:

- osoby prawne
- jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej
- osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (w tym także te które prowadzą indywidualne gospodarstwa rolne)
- jednostki lokalne wyżej wymienionych podmiotów.


W urzędzie wypełniamy wniosek RG-1 w celu wydania numeru REGON. W formularzu należy wpisać:

- nazwę firmy, i adres siedziby, a w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - dodatkowo nazwisko i imiona oraz miejsce zamieszkania i numer PESEL,
- formę prawno-organizacyjną (np.: sp. jawna, sp. z o.o., S.A.),
- stan aktywności prawnej i ekonomicznej,
- rodzaj prowadzonej działalności wg PKD (Polska Klasyfikacja Działalności)


Wraz z wnioskiem RG należy złożyć kopię wpisu do rejestru, zaświadczenie o zaistniałej zmianie lub likwidacji działalności.

W wyniku wpisu do rejestru podmiot otrzymuje zaświadczenie o nadanym numerze identyfikacyjnym REGON. Od tego momentu nasza firma legitymuje się nim przy przekazywaniu informacji wykorzystywanych dla celów statystycznych, w kontaktach z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz kontrahentami (przy zawieraniu umów i rozliczeniach). Otrzymany numer musi znaleźć się na pieczęciach firmowych i drukach urzędowych.

Okres oczekiwania od złożenia wniosku wynosi 2 tygodnie, ale bardzo często sprawa ta załatwiana jest od ręki. Operacja ta jest bezpłatna.


Gdy chcemy wykreślić firmę z rejestru wypełniamy wniosek RG-2. Wniosek ten zawiera następujące dane:

- numer identyfikacyjny REGON,
- nazwę skreślanego podmiotu
- datę skreślenia z rejestru.


Potrzebne dokumenty podczas wizyty w Urzędzie Statystycznym:

- dowód osobisty,
- ksero Wpisu do Ewidencji i oryginał do wglądu

WAŻNE!!!

Do Urzędu Statystycznego należy zgłaszać każdą zmianę. Obowiązkowi wpisu podlegają osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i ich jednostki lokalne.


Dokumenty do pobrania


Wniosek RG-1 nadający numer REGON możesz pobrać tutaj: pobierz

Wniosek RG-2 w celu wykreślenia firmy z rejestru możesz pobrać tutaj: pobierz

Zakładanie firmy...Krok I



Wpis do ewidencji w Urzędzie Miasta

Rozpoczynając swoja przygodę z biznesem, każdy młody przedsiębiorca winien rozpocząć od wizyty w Urzędzie Miasta lub Gminy. Poprzez specjalny formularz składamy w urzędzie wniosek o wpisanie do ewidencji działalności gospodarczej.
Dokument należy w mieście lub gminie w której działalność będzie prowadzona. Obowiązek złożenia wniosku dotyczy osób fizycznych chcących założyć firmę jednoosobową (tzw. samozatrudnienie), a także wspólników spółki cywilnej.


Wybierając się do Urzędu Miasta lub Gminy w celu wypełnienia formularza przygotujmy następujące dane:

- imię i nazwisko
- nazwa firmy (nieobowiązkowo)
- nr ewidencyjny PESEL
- adres zamieszkania

- adres siedziby firmy (jeżeli stale wykonujemy działalność poza miejscem zamieszkania)

- rodzaj działalności – w tej pozycji określamy rodzaj wykonywanej działalności. Dobrze jest określić także potencjalne możliwości rozwoju przedmiotu działalności, aby nie było konieczne ich dopisywanie w późniejszym terminie. Zaoszczędzi to czas i środki. Przykładowe rodzaje działalności to: usługi biurowe, reklama, marketing, reklama, pośrednictwo, usługi informatyczne, doradztwo handlowe, import, eksport itp.; Szczegółowe zapisy w odpowiedniej klasyfikacji można odnaleźć w PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności), wyszukiwarka PKD

- miejsce wykonywania działalności - w przypadku małej działalności gospodarczej najczęściej podaje się miejsce stałego zamieszkania. Ważne jest aby posiadać tytuł prawny do władania lokalem (akt własności lub umowa najmu/ użyczenia), którą okażemy w przypadku zażądania przez instytucje rejestrującą,
- data rozpoczęcia działalności - wypełniając ten fragment formularza należy wpisać faktyczny moment rozpoczęcia działalności gospodarczej. Musimy, więc wziąć pod uwagę czas, w którym będziemy oczekiwali na wpis do ewidencji. W różnych miastach różne są okresy oczekiwania na wpis. Osoby obdarzone osobistym czarem mogą spróbować przyśpieszyć urzędnicze decyzje.
- numer zezwolenia – ten fragment wypełniamy jeśli nasza działalność wymaga wydania zezwolenia (dotyczy to działalności koncesjonowanych na które potrzebujemy szczególnych osobnych zezwoleń).

Wypełniony formularz składamy na miejscu w urzędzie. Aby złożyć formularz zgłoszeniowy, należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, uiścić opłatę w wysokości 100 zł za znaczki skarbowe.

Do niedawna na wpis firmy do ewidencji działalności gospodarczej należało się zgłosić po ok. 2-3 tygodniach od momentu złożenia wniosku. Od 1 stycznia 2007 r. obowiązują nowe przepisy nakładające na organ ewidencyjny obowiązek wydania decyzji o wpisie w terminie 3 dni roboczych o dnia złożenia kompletnego wniosku


WAŻNE!!!

Wszystkie zmiany dotyczące stanu faktycznego i prawnego należy zgłosić w Urzędzie Miasta lub Gminy w ciągu 14 dni od ich zaistnienia.


Wpis do ewidencji a spółki

Gdy działalność gospodarczą będziemy prowadzili w formie spółki cywilnej, zgłoszenia do ewidencji dokonuje każdy ze wspólników z osobna - każdy też wnosi osobno opłatę. W tym przypadku, "przedsiębiorcą" jest każdy ze wspólników spółki cywilnej z osobna, a nie spółka jako taka. Podobnie, gdy firma ma być prowadzona wspólnie przez małżonków- każdy z nich musi uzyskać wpis do ewidencji na swoje imię i nazwisko.


Zupełnie inna procedura obowiązuje przy zakładaniu spółek prawa handlowego tj. sp.z o.o., spółki jawnej, komandytowej czy partnerskiej, które muszą zostać zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (Ustawa z 20 sierpnia 1997 o Krajowym Rejestrze Sądowym, DzU z 2001 r. nr 17, poz. 209 ze zm.).


Wniosek zintegrowany

OD 1.01.2004 roku mamy możliwość, aby wraz z wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej złożyć w gminie wniosek o nadanie numeru statystycznego REGON oraz zgłoszenie identyfikacyjne o nadanie Numeru Identyfikacji Podatkowej NIP (w przypadku braku) lub zgłoszenie aktualizacyjne. Chcąc złożyć taki wniosek jesteśmy zobowiązani dołączyć do niego wszelkie wymagane dokumenty.

Jeśli dopełniliśmy wszelkich formalności wówczas organ ewidencyjny zgodnie z procedurą rejestruje działalność gospodarczą a także jest zobowiązany do przesłania pozostałych dokumentów wraz z wydanym zaświadczeniem o wpisie, do urzędu statystycznego i skarbowego. W zamierzeniu procedura ta ma przyśpieszyć czas rejestracji firmy jednak w praktyce różnie z tym bywa. Osoby, które mają w tej kwestii doświadczenie radzą aby mimo wszystko wszelkie wnioski składać oddzielnie w odpowiednich urzędach.


Urząd może również odmówić rejestru wówczas gdy:

-nasz formularz zawiera braki
-orzeczenie sądu prawomocnie zabrania pełnienia jakiejkolwiek działalność gospodarczej
-zgłoszona przez nas działalność nie jest objęta przepisami dotyczącymi swobody działalności gospodarczej.


Dokumenty do pobrania


Przykład wniosku o wpis do ewidencji możesz pobrać tutaj: pobierz

piątek, 24 października 2008

Zakładanie firmy

Dziś większość młodych ludzi planuje rozwój własnego biznesu. Większy lub mniejszy biznes nieuchronnie wiąże się z dobrym pomysłem, racjonalnym postępowaniem, kapitałem początkowym. Otwarcie własnego biznes związane jest z regulowaniem pewnych dokumentów prawnych. Aby pomóc przedsiębiorcom oraz tym, którzy planują rozwój własnego biznesu będę krok po kroku starał się w racjonalny i prosty sposób przedstawić to, jak rozwinąć własną działalność biznesową. Pokarzę jak wygląda założenie własnej firmy od strony prawnej. Zamieszczane będą formularze akty prawne, a także wskazówki dotyczące regulacji prawnej.

Wszelkie formularze jak i akty prawne, zamieszczane będą na moim drugim blogu:

http://bizness24.blogbank.pl/

Do biznesu...

Poręczenie z Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych


Przedsiębiorcy, którzy nie mają wystarczającego zabezpieczenia przy zaciąganiu
kredytów lub nie chcą przedstawiać własnych, drogich zabezpieczeń,
mogą to zabezpieczenie w postaci poręczenia lub gwarancji otrzymać z Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych.
Krajowy Fundusz Poręczeń Kredytowych
jest funduszem rządowym, i jest obsługiwany przez Bank Gospodarstwa
Krajowego. Poręczenie lub gwarancja ze środków Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych jest formą zabezpieczenia spłaty kredytu, które kredytobiorca może
otrzymać celem uzyskania kredytu w banku kredytującym.
O poręczenie kredytu lub gwarancję z Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych
mogą ubiegać się przedsiębiorcy (spółki jawne, spółki z o.o., spółki
akcyjne), spółdzielnie (w tym mieszkaniowe), o ile mają w statucie wpisaną
działalność biznesową, przedsiębiorstwa państwowe, stowarzyszenia, fundacje,
a także osoby prowadzące działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Celem działania funduszu jest wspieranie
polskich przedsiębiorców, a także samorządów w łatwiejszym dostępie do kredytów bankowych pozwalających na rozwój biznesu m.in. poprzez finansowanie inwestycji, tworzenie nowych miejsc pracy czy umożliwienie realizacji kontraktów eksportowych.
Poręczeniem lub gwarancją mogą być objęte kredyty i pożyczki bankowe zaciągnięte
w złotych lub w walucie obcej przeznaczone na:
■ finansowanie inwestycji,
■ tworzenie nowych miejsc pracy,
■ finansowanie działalności gospodarczej
mikroprzedsiębiorców, małych
i średnich przedsiębiorców,
■ realizowanie kontraktów eksportowych,
■ wdrażanie nowych rozwiązań technicznych
lub technologicznych będących
wynikiem badań naukowych lub
prac rozwojowych,
■ zorganizowanie własnego miejsca
pracy lub założenie spółdzielni przez
absolwenta lub absolwentów (w rozumieniu
przepisów o zatrudnieniu
i przeciwdziałaniu bezrobociu),
■ zapobieżenie lub usunięcie skutków
katastrof naturalnych lub awarii technicznych,
noszących znamiona klęski
żywiołowej.

Ile to kosztuje
Koszt poręczenia lub gwarancji uzależniony
jest od okresu trwania poręczenia. Bank Gospodarstwa Krajowego pobiera
jednorazową opłatę prowizyjną, która jest liczona od kwoty i daty poręczenia.
W przypadku poręczenia opłata prowizyjna kształtuje się na poziomie 1,0 proc., jeżeli poręczenie zostało udzielone na okres do jednego roku.
W przypadku poręczeń dłuższych (na okres od ponad jednego roku do pięciu
lat) opłata prowizyjna kształtuje się na poziomie 1,2–2 proc.
Opłata prowizyjna za udzielenie gwarancji naliczana jest od kwoty objętej
gwarancją w wysokości dwukrotnie wyższej od pobieranej przy udzielaniu
poręczenia. Poręczenie ze środków Krajowego
Funduszu Poręczeń Kredytowych może obejmować maksymalnie 80 proc.
wykorzystanej kwoty kredytu (bez odsetek) przeznaczonego na cele gospodarcze.
Poręczenie lub gwarancja jest terminowa i udzielana jest na czas nie dłuższy
niż okres kredytu wydłużony o trzy miesiące. Poręczenie lub gwarancja nie
obejmuje odsetek od kredytu. Udzielenie poręczenia lub wydanie gwarancji
nie jest możliwe po uruchomieniu środków z kredytu.
Poręczenie jest skuteczne pod warunkiem
ustanowienia zabezpieczenia na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego.
Podstawowym zabezpieczeniem jest weksel własny in blanco.
Jednakże Bank Gospodarstwa Krajowego może uzależnić decyzję o udzieleniu
poręczenia lub gwarancji od ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia,
jeżeli ryzyko wypłaty zobowiązania z tytułu udzielonego poręczenia
lub gwarancji jest wysokie. Formalności związane z ustanowieniem
dodatkowego zabezpieczenia poręczenia lub gwarancji dokonywane są
przez ten oddział Banku Gospodarstwa Krajowego, do którego wpłynął wniosek
o udzielenie poręczenia.

Fundusz poręczeniowy


Przedsiębiorcy, którzy niezbyt długo funkcjonują na rynku, mają często
problemy z udowodnieniem swojej wiarygodności
kredytowej. Co wówczas może stanowić problem dla rozwoju biznesu.
Dlatego właśnie dość ważną grupę
specjalnych kredytów stanowią kredyty, w przypadku których nie należy spodziewać
się obniżonych odsetek lub jakichkolwiek innych preferencji, są one oprocentowane według pełnych praw rynkowych, ale dzięki poręczeniu określonej
instytucji przedsiębiorcy z takiej grupy podwyższonego ryzyka mogą w ogóle o kredyt się ubiegać.

Poręczyciel krajowy i lokalni
Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza przy staraniach o kredyt inwestycyjny,
jest jednak uzyskanie poręczenia kredytowego w ramach funduszy poręczeniowych.
Uzyskać je można za pośrednictwem banku udzielającego kredytu albo
bezpośrednio w Banku Gospodarstwa Krajowego. Ponadto w Polsce działa coraz
więcej regionalnych i lokalnych funduszy poręczeniowych. A w ramach rządowego
programu są one obecnie wspierane kapitałowo, co powinno zwiększyć
dostępność do tego rodzaju narzędzi finansowych, zwłaszcza ze strony małego
i średniego biznesu, w tym dopiero powstających.
W przyszłości tego rodzaju programy na szczeblu regionalnym i lokalnym
powinny zyskać dodatkową szansę wsparcia z funduszy unijnych.
Rynek funduszy poręczeń kredytowych w Polsce jest jeszcze nieustabilizowany. Mimo to
stanowi on bardzo ciekawą formę wspomagania rozwoju przedsiębiorczości.
Działalność funduszy jest ukierunkowana
na wspomaganie rozwoju małego i średniego biznesu.
Krajowe Stowarzyszenie Funduszy
Poręczeniowych (KSFP) powstało w 1996 roku. Jest to organizacja zrzeszająca
osoby posiadające teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie wspierania
rozwoju przedsiębiorczości oraz znające zagadnienia dotyczące tworzenia i obsługi funduszy poręczeń kredytów i pożyczek.
Celami KSFP są: wspieranie rozwoju systemu poręczeń kredytowych, upowszechnianie
wiedzy oraz wymiana doświadczeń w zakresie prowadzenia działalności poręczycielskiej, współpraca z instytucjami rządowymi, samorządowymi,
finansowymi i innymi realizującymi podobne cele w zakresie rozwoju systemów
poręczeń kredytowych oraz promocja funduszy poręczeń kredytowych.
Oprócz członków, osób fizycznych, do stowarzyszenia należą instytucje członkowie wspierający.
Udzielenie dodatkowego zabezpieczenia
kredytu przez fundusz umożliwia łatwiejszy dostęp firmy do kapitału.

Jak to działa
Działalność funduszu zgodnie z jego
istotą ukierunkowana jest dla tych firm, które nie dysponują wystarczającym zabezpieczeniem w ramach własnych możliwości. Schemat działania funduszy
poręczeń jest bardzo zbliżony i przedstawia się następująco. Klient zwraca się
z wnioskiem o kredyt do banku lub o pożyczkę w rejonowym urzędzie pracy.
Bank wstępnie akceptują wniosek, lecz żądają dodatkowego zabezpieczenia.
Klient składa wniosek o poręczenie do funduszu. Fundusz pozytywnie ocenia
przedsięwzięcie i przyznaje poręczenie, przekazując decyzję klientowi i bankowi.
Bank uruchamia finansowanie.
Poręczenia funduszy dotyczą z reguły maksymalnie od 60 proc. do 70 proc. zobowiązań
kredytobiorcy. Fundusze poręczają zarówno kredyty preferencyjne, jak i komercyjne. Szczegółowe warunki udzielania poręczeń znajdują się w regulaminach
poszczególnych funduszy. Fundusze regionalne i lokalne działają na określonym terenie.

Czasami łatwiej jest uzyskać kredyt, gdy skorzysta się
z pośrednictwa funduszu poręczeniowego. To co prawda kosztuje,
ale często daje jedyną szansę pozyskania środków na sfinansowanie
potrzeb firmy.

Zasady udzielania poręczeń
Udzielanie poręczeń regulowane jest w kodeksie cywilnym.
Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela
wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Oświadczenie
poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie.
W razie poręczenia za dług osoby, która nie mogła się zobowiązać z powodu braku zdolności do czynności prawnych, poręczyciel powinien spełnić świadczenie jako dłużnik główny, jeżeli w chwili poręczenia o braku zdolności tej osoby
wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.

środa, 22 października 2008

Aktualne wskaźniki

W przygotowanym zestawieniu znajdziesz informacje o aktualnych stawkach podatkowych, składkach na ZUS, odsetkach, opłatach i inne przydatne wskaźniki.

Odsetki:

11,5% - odsetki ustawowe
29% - maksymalna wysokość odsetek
14,5% - odsetki od zaległości podatkowych

ZUS:

16.890 zł - maksymalna wysokość odprawy
43,86 - składka na Fundusz Pracy
2.983,98 zł - przeciętne wynagrodzenie
1.126 zł - minimalne wynagrodzenie
19,52% - składka na ubezpieczenie emerytalne
6% - składka na ubezpieczenie rentowe
2,45% - składka na ubezpieczenie chorobowe
0,67% - 3,60% - składka na ubezpieczenie wypadkowe
349,48 zł - składka na ubezpieczenie emerytalne
107,42 zł - składka na ubezpieczenie rentowe
43,86 zł - składka na ubezpieczenie chorobowe
205,87 zł - składka na ubezpieczenie zdrowotne
1.790,39 zł - podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Koszty uzyskania przychodu:

1335,00 zł - umowa o pracę w jednej firmie znajdującej się w miejscu zamieszkania
1335,00 zł - koszty menedżerów, członków zarządu, społeczników, członków rad nadzorczych
1 668,72 zł - umowa o pracę w jednej firmie poza miejscem zamieszkania

Podatki:

85,528 zł - drugi próg skali podatkowej
44,490 zł - pierwszy próg skali podatkowej
19% - podatek liniowy
19% - podatek dochodowy od osób prawnych

piątek, 17 października 2008

Hipotetyczny dla biznesu


W dzisiejszym świecie każdy przeciętny podmiot fizyczny korzysta z szerokiej gamy usług bankowych jakimi są: kredyty. Dziś zajmę się zagadnieniem kredytu hipotetycznego. Usługodawcy bankowi pomimo wzrostu zapotrzebowania na kredyty, starają się podtrzymać te korzystne zjawisko i szukają sposobu na podtrzymanie podstawowego dylematu jakim jest zapaść akcji kredytowych. Podstawą zabezpieczenia roszczeń banku w przypadku takiego kredytu jest hipoteka nieruchomości. W zależności od konkretnego produktu może to być zarówno lokal użytkowy czy inna nieruchomość związana z prowadzoną działalnością, jak i stanowiąca składnik majątku prywatnego przedsiębiorcy rozwijającego własny biznes.

Kredyt hipotetyczny na cele biznesowe oczywiście musi być bez wątpienia powiązany z nieruchomością,
która stanowi składnik majątku firmy. W praktyce najczęściej o tego typu kredyt można ubiegać się w dwóch
przypadkach.
Po pierwsze w trakcie finansowania
inwestycji w nieruchomość, która będzie składnikiem majątku firmy.
Po drugie, gdy stanowiąca już
firmowy środek trwały nieruchomość stanowić będzie jedynie zabezpieczenie kredytu lub pożyczki, które przeznaczone zostanie na cele związane bezpośrednio z działalnością gospodarczą.
W pierwszym przypadku rzecz idzie
głównie o kredyty służące finansowanie zakupu nieruchomości, która jest w trakcie procesu inwestycyjnego: siedziby
firmy, lokalu, w którym świadczone są usługi, lokalu handlowego, gabinetu czy jakiegokolwiek innego obiektu choćby o charakterze
pomocniczym, np. magazynów, garaży, hal itp. O taki kredyt przedsiębiorca ubiega się na zasadach analogicznych, jak
o prywatny mieszkaniowy kredyt hipoteczny.
Banki zaś stosują tu podobne
procedury.
Przede wszystkim więc możliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego już w trakcie trwania inwestycji, gdy do założenia
księgi wieczystej lub nawet ustanowienia odrębnej własności lokalu warunkującej dalsze procedury droga jest
jeszcze daleka. Wówczas, podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych na cele prywatne, banki godzą się na zabezpieczenie
swoich należności na czas przejściowy (do czasu, gdy możliwe będzie ustanowienie hipoteki) jako forma ubezpieczenia.
W przypadku niektórych konkretnych produktów bankowych, gdy z braku księgi wieczystej nie jest jeszcze możliwe
ustanowienie hipoteki, można też ubiegać się o zabezpieczenie w formie hipoteki ustanowionej na innej niż finansowana
z kredytu nieruchomości, ale nie jest to praktyka powszechna. Bywa zresztą tak, że może to być inna nieruchomość, ale obligatoryjnie
stanowiąca należący do firmy środek trwały. Zdarza się jednak i tak, że bank godzi się na zabezpieczenie w formie hipoteki ustanowionej na nieruchomości niestanowiącej składnika majątku firmy.

Kredyt inwestycyjny


Kredyt taki udzielany jest jako uzupełnienie źródła finansowania przedsięwzięcia inwestycyjnego o które ma na celu rozwój, odtworzenie lub modernizację biznesu. Zazwyczaj dotyczy to także kapitału obrotowego niezbędnego do uruchomienia pierwszego cyklu produkcji z finansowanej inwestycji lub przyrostu kapitału obrotowego związanego z wprowadzonymi w ramach finansowanej inwestycji zmianami. Oznacza to, że przed przystąpieniem do takiej inwestycji przedsiębiorca musi zgromadzić odpowiednio wysokie środki własne i dopiero potem może ubiegać się o taki kredyt.

Kredyt inwestycyjny zaliczany jest do kredytów średnioterminowych, a więc o okresie spłaty nieprzekraczającym pięciu lat, coraz częściej
w ofercie banków znajdują się produkty tej kategorii, w przypadku których termin spłaty jest o wiele dłuższy i wynosi do 10, a nawet 15 lat. Na takie szczególne
przywileje mogą liczyć przede wszystkim stali klienci banku, zwłaszcza ci, którzy mają w nim rachunek bieżący lub jeszcze lepiej pakietowy rachunek firmowy, z którym związana jest cała gama usług od płatniczych, po lokacyjne, kredytowe, a nawet ubezpieczeniowe.
Krótko mówiąc im dłuższa jest nasza historia współpracy z usługodawcą bankowym tym większą szansę powodzenia ma przyznanie nam kredytu inwestycyjnego. Bank posiadał będzie bowiem większe zaufanie w świadczeniu usług finansowych.
Zazwyczaj dotyczy to także kapitału obrotowego niezbędnego do uruchomienia pierwszego cyklu produkcji z finansowanej
inwestycji lub przyrostu kapitału obrotowego związanego z wprowadzonymi w ramach finansowanej inwestycji zmianami.
To oznacza, że przed przystąpieniem do takiej inwestycji przedsiębiorca musi zgromadzić odpowiednio wysokie
środki własne i dopiero potem może ubiegać się o taki kredyt, wspomagający rozwój biznesu

Kredyty średnioterminowe


Czasem banki oferują małym i średnim firmom kredyty średnio- i długoterminowe w rachunku bieżącym. Do
tej kategorii należą kredyty udzielane na dłużej niż 12 miesięcy. Na przykład kredyt obrotowy w rachunku kredytowym
jednego z banków ma na celu finansowanie niedoboru kapitału obrotowego, ale przewidziany okres kredytowania
może wynosić: kredyt złotowy do trzech lat, kredyt dewizowy standardowo do 12 miesięcy. Klient może wykorzystać
kredyt bezgotówkowo, w transzach lub jednorazowo pod dokumenty płatnicze. Spłata kapitału może następować
jednorazowo lub w ratach. Natomiast odsetki płatne są miesięcznie bądź kwartalnie.

Kredyt, ale jaki?


Bez wątpienia w ofercie banków najbardziej rozbudowaną grupę produktów kredytowych stanowią kredyty krótkoterminowe. Zwane są także obrotowymi i jak już wcześniej pisałem, służą zaspokojeniu bieżących potrzeb, wspierają płynność finansową czyli zapewniają przedsiębiorcy cash flow, gdy wydatki na zakup usług i towarów potrzebnych do bieżącej działalności są w pewnym okresie wyższe od napływających w tym czasie należności za sprzedane towary i usługi, albo gdy odbiorcy tych towarów i usług zwlekają z płatnościami.

W przypadku kredytów krótkoterminowych mamy do czynienia ze sporym zróżnicowaniem. Przede wszystkim
znaczna ich część wiąże się bezpośrednio z rachunkiem bieżącym prowadzonym przez dany bank dla przedsiębiorcy
chcącego korzystać z takiego kredytu czy z umową o charakterze rachunku rozliczeniowego zbliżonego do indywidualnego
ROR-u, wśród których, znajdują się także produkty kredytowe typu linia kredytowa, kredyt odnawialny itp.
Niektóre banki oferują takie kredyty przedsiębiorcom obcym, a więc takim, którzy nie mają ani specjalnego rachunku biznesowego, ani nawet rachunku bieżącego w tym banku.

Obrotowy kredyt płatniczy
Pewnym rodzajem kredytów obrotowych są kredyty płatnicze. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są one na regulowanie naszych płatności. Tym jednak różni się od omówionej wcześniej formy kredytu, że jego wysokość nie może przekroczyć w zasadzie
wielkości odpowiadającej równowartości przeciętnych dziennych wpływów na rachunek bieżący klienta np., jak to jest
w jednym z banków, pięciodniowych, z okresu ostatnich trzech miesięcy.
Niekiedy banki oferują małym i średnim firmom kredyty średnio- i długoterminowe w rachunku bieżącym. Do tej
kategorii należą kredyty udzielane na dłużej niż 12 miesięcy. Na przykład kredyt obrotowy w rachunku kredytowym
jednego z banków ma na celu finansowanie niedoboru kapitału obrotowego, ale przewidziany okres kredytowania może wynosić: kredyt złotowy do trzech lat, kredyt dewizowy: standardowo do 12 miesięcy. Kredyt udzielany bowiem może być w złotych oraz w dolarach,
euro, funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich. Przedsiębiorca może wykorzystać kredyt bezgotówkowo, w transzach
lub jednorazowo pod dokumenty płatnicze. Spłata kapitału może następować jednorazowo lub w ratach. Natomiast
odsetki płatne są bądź miesięcznie, bądź kwartalnie

sobota, 11 października 2008

Kredyt odnawialny


Banki oferują dziś drobnym przedsiębiorcom rachunek firmowy to w istocie pakiet produktów.
Wyłączając główny rachunek, z którym związanych jest kilka dodatkowych kont, w ramach jednej
głównej umowy daje on możliwość korzystania z wielu opcji, które w przeszłości oferowane były przez bank jako
odrębne produkty, aby z nich skorzystać, przedsiębiorca musiał zawierać dodatkowe
umowy, co marnotrawiło zarówno czas, jak i pociągało dodatkowe niepotrzebne koszty.
Opcje te dotyczą zresztą wszystkich
możliwych kategorii produktowych: kart, lokat, kredytów, alternatywnych form finansowania wydatków związanych z prowadzeniem biznesu
za pośrednictwem banku lub grupy finansowej, w ramach której on działa (w tym oczywiście zwłaszcza leasing i faktoring), a ostatnio coraz częściej produktów ubezpieczeniowych.
Warto przy tym zwrócić uwagę na
pewną prawidłowość. Tym bogatszy zakres pakietu, im bardziej nowoczesna forma prowadzenia rachunku. Oznacza to,
że najpełniejsze wersje pakietów oferowane są klientom korzystającym z wyłącznie internetowych kontaktów z bankiem.
W przypadku produktów o charakterze
lokacyjnym większość pakietów charakteryzuje się dużą różnorodnością
oferty. Przedsiębiorca może korzystać zarówno z klasycznych lokat terminowych, jak i tzw. overnightów. Podobnie jak to jest
w przypadku kont osobistych, przedsiębiorcy, na których firmowe rachunki trafiają znaczne kwoty, mogą coraz częściej
korzystać też w ramach pakietu z bezpłatnej usługi doradcy bankowego z zakresu zarządzania wolnymi środkami.
W wielu bankach, w ramach konta pakietowego,
przedsiębiorca może liczyć na debet lub kredyt odnawialny . O ile ten pierwszy może pomóc
głównie w uregulowaniu drobnych bieżących płatności, w sytuacji gdy cash flow (płynność finansowa)
naszego biznesu ulegnie chwilowemu zachwianiu, np. zapłaceniu składek na ubezpieczenia społeczne
i zdrowotne, o tyle kredyt odnawialny może być już spożytkowany na cele inwestycyjne, w tym
rozwój biznesu.
Choć banki zazwyczaj zachęcają swoich
klientów-przedsiębiorców do skorzystania z kredytu odnawialnego wizją uproszczonych procedur, to w praktyce
trzeba mieć na względzie okoliczności wskazanych poniżej. Zazwyczaj
przedsiębiorca ubiegający się o taki kredyt musi mieć nie zachwianą zdolność kredytową. By ją
udokumentować, będzie musiał przedstawić dokumenty prywatne, jak i zaświadczające o płynności finansowej naszego biznesu..
Jednak warto przebrnąć taką drogę
przez mękę choćby dlatego, że podobnie jak w przypadku konsumenckich kredytów odnawialnych później, zazwyczaj po
upływie roku, umowa jest automatycznie odnawiana. O ile rzecz jasna przedsiębiorca (kredytobiorca) terminowo regulował
należności, nie obniżył znacząco wpływów na rachunek. Praktycznie więc przedsiębiorca uzyskuje stały dostęp
do linii kredytowej, z której może dość korzystać elastycznie w miarę potrzeb rozwoju własnego biznesu.
Ma więc prawo sięgać po przyznane środki
dla poprawy płynności. Może też jednak kredyt ten potraktować jak klasyczny kredyt inwestycyjny. Z tym że zazwyczaj
roczny, chyba że umowa przewiduje automatyczne odnowienie się linii, bez konieczności spłaty całej pożyczonej kwoty
po upływie roku. Wówczas może to być kredyt wieloletni. W jednym i drugim przypadku w okresie kredytowania może
wówczas ograniczyć się do spłaty, w trybie miesięcznym, odsetek.

piątek, 10 października 2008

Konto internetowe


Zakładając konto firmowe przedsiębiorca powinien zastanowić się nad wyborem konta internetowego, wybierzmy zatem jego wersję internetową.
Dzięki usłudze internetowej praktycznie nawet
w najmniejszej miejscowości przedsiębiorcy mogą korzystać z pełnych usług banków w zakresie pakietów dla rozwoju biznesu. Zarówno
wniosek o założenie rachunku, jak i większość dodatkowych umów można zawierać za pośrednictwem internetu, bez jakichkolwiek konieczności udawania się do banku.
A komunikacja w drugą stronę z banku
do przedsiębiorcy odbywa się z wykorzystaniem poczty lub gońców.
Dzięki nagłemu wzrostowi konkurencji konkurencji w ostatnich latach spadły zarówno marże, jak i opłaty za
prowadzenie rachunku, a same pakiety pęcznieją niemal w oczach co jest niewątpliwie ważnym aspektem dla rozwoju biznesu. Na przestrzeni ostatnich miesięcy np. poza
wspomnianą już modą na leasing, pakiety te podobnie jak w przypadku kont osobistych coraz częściej
uzbrajane są w dodatkowe opcje z zakresu ubezpieczeń. I to nie tylko klasycznych tzw. bankassurance, ale z zakresu
ubezpieczeń na życie i komercyjnych ubezpieczeń zdrowotnych.
Niezależnie jednak od tego, jak jest
spakowany pakiet w wersji internetowej, jako produkt bankowy charakteryzuje się on zryczałtowanym kosztem. W ramach
jednej opłaty, zazwyczaj niewiele wyższej od kosztów prowadzenia zwykłego rachunku bieżącego, przedsiębiorca
zyskuje dostęp do dodatkowych usług, z których najważniejsze to rzecz jasna tanie przelewy.
Co więcej w wielu przypadkach
opłata za nie jest kilkakrotnie niższa od opłat sztandarowych. A bywa, że niektóre z nich (np. na konta urzędów
skarbowych) w ramach pakietu są z takich opłat zwolnione, zwłaszcza gdy operacje te są wykonywane bezpośrednio przez klienta w ramach opcji bankowości internetowej.
Myślę, iż warto zastanowić się nad wyborem konta internetowego przy dzisiejszym rozwoju nauk, techniki i komunikacji konto internetowe staje się wygodnym sposobem na przeprowadzanie transakcji.

Oszczędzanie na rachunkach


Każdy poważnie zajmujący się biznesem przedsiębiorca szuka sposobów dzięki którym istniała by możliwość oszczędzania. Dziś opiszę jak można zaoszczędzić na rachunkach.
Konto firmowe najlepiej jest założyć
w banku, który oferuje dużo produktów
finansowych nie zawsze kredytów, w tym dla swoich klientów, na odpowiednio korzystnych warunkach,
oraz w którym posiadamy naturalnie nasze konto osobiste. Ta druga okoliczność jest ważna z dwóch względów. Po pierwsze, takie
rozwiązanie ułatwia (niektóre banki stosują obniżenie kosztów tej usługi) przepływy między rachunkami, co w przypadku małych firm
jest na porządku dziennym.
Po drugie, ułatwi nam kredytowe pertraktacje
z bankiem, zwłaszcza w zakresie ustalania zdolności kredytowej przedsiębiorcy, co jest istotą cash flow naszego biznesu.
Trzeba bowiem mieć na względzie, że
bank, w którym przedsiębiorca działający jako osoba fizyczna ubiega się o kredyt,
będzie naturalnie badał jego kondycję finansową podwójnie: i jako osoby prowadzącej
działalność gospodarczą (rozwijającej własny biznes), i jako osoby fizycznej jako konsumenta
(finanse osobiste, osoba fizyczna). W konsekwencji jakiekolwiek problemy z terminowością regulowania zobowiązań konsumenckich mogą utrudnić pozyskanie środków na finansowanie działalności firmy, która nawet jest liderem rynku i w sposób ciągły uzyskuje dwucyfrową
rentowność.
Ponadto osoba starająca się o kredyt
gospodarczy, a posiadająca już zobowiązania konsumenckie (nawet w formie
kart kredytowych), musi liczyć się z tym, że obniżą one jej zdolność kredytową.
W trakcie ubiegania się o kredyt na finansowanie
działalności będzie ona musiała przedstawić opinie z banków (tych z których korzystaliśmy) i innych
instytucji finansowych, dotyczące terminowości spłaty tych zobowiązań.
Jeśli będą one niekorzystne, mogą być
trudną do sforsowania barierą oddzielającą przedsiębiorcę od środków na finansowanie działalności. Wszelkie te aspekty należy mieć na uwadze.

niedziela, 5 października 2008

Konto kredytowe


Celem każdego przedsiębiorcy jest zapewnienie optymalnych warunków finansowych dla rozwoju własnego biznesu, budując dobrą infrastrukturę finansową dla swojej firmy, warto zacząć od wyboru odpowiedniego dla nas konta firmowego.
Ważnym aspektem jest to, iż normy prawne wymagają
posiadania takiego rachunku
praktycznie od każdego przedsiębiorcy.
Bardziej egzekwowane jest to od takiego przedsiębiorcy, który do prowadzenia swojego biznesu potrzebuje zasilania
ze źródeł zewnętrznych.
Osoby prowadzące własny biznes są zmuszone posiadać własne konto bankowe.
Nakaz ten wynika z kilku przepisów prawa.
Najbardziej rygorystyczne są reguły
opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Tak więc jakiekolwiek , dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych
z działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy, zawsze gdy obydwiema stronami transakcji są przedsiębiorcy i jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności..
Z kolei zapłata podatków przez
podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej albo podatkowej
księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu.
Od zasady tej istnieją pewne wyjątki wyjątki. Można
zrezygnować z przelewu, gdy podatki pobierają płatnicy lub inkasenci, a także wtedy, gdy płacone są podatki niezwiązane
z działalnością gospodarczą lub gdy zapłata podatku, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, jest dokonywana papierami wartościowymi, znakami akcyzy, znakami opłaty skarbowej lub urzędowymi blankietami
wekslowymi.
Natomiast o systemie ubezpieczeń społecznych,
składki na te ubezpieczenia opłaca się na wskazane przez ZUS rachunki bankowe odrębnymi wpłatami, w podziale na
ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne.
Składki te płatnik składek uiszcza
przy użyciu bankowych dokumentów płatniczych składanych za pośrednictwem banku według specjalnych wzorów,
dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostępnianego przez ZUS płatnikom składek lub wydruku
z tego programu. Ponadto płatnik składek obowiązany jest opłacać należności z tytułu składek w formie bezgotówkowej
w drodze obciążenia rachunku bankowego. Zlecenia płatnicze przekazywane w innej formie nie są przyjmowane.

Konto w biznesie


Konta dla biznesu wraz z całą swoją wewnętrzną infrastrukturą:
debet lub kredyt odnawialny, karty płatnicze i kredytowe oraz inne produkty inwestycyjne
do złudzenia przypominają pospolite ROR-y osób nieprowadzących
działalności gospodarczej. Jednocześnie zaś posiadanie takiego konta przez
przedsiębiorcę staje się dla niego zbawienną przepustką, ułatwiającą
także dostęp do pożyczek, kredytów i innych instrumentów służących finansowaniu
rozwoju biznesu.

Jak już wcześniej pisałem banki ze szczególną ostrożnością podchodzą do firm
działających jako osoby fizyczne. A to dlatego, że ustalanie ich zdolności
kredytowej jest szczególnie trudne. Na szczęście, poszukując sposobów
na rozwiązanie problemów z właściwą oceną ryzyka kredytowania
małych firm, banki sięgnęły po wzorce wypracowane przy okazji rozwoju
rachunków oszczędnościowo-kredytowych dla przedsiębiorców.

sobota, 4 października 2008

Leasing i faktoring


W dzisiejszym biznesie wielu przedsiębiorców korzysta z leasingu i faktoringu. Z czym więc wiążą się te dwa ważne pojęcia w funkcjonowaniu dzisiejszego biznesu? Jakie korzyści płyną z nich?

Wielu przedsiębiorców, w tym coraz częściej także tych z grona małych i średnich, coraz aktywniej sięga po alternatywne formy finansowania działalności, wśród których czołowe role odgrywają właśnie leasing i faktoring.
Cechą charakterystyczna leasingu jest udostępnienie środków trwałych bez konieczności ich zakupu to przede wszystkim wyróżnia tą formę finansowania inwestycji od innych dostępnych sposobów na naszym rynku.
Najogólniej mówiąc można by stwierdzić, iż pierwszy z nich może być substytutem kredytu inwestycyjnego, drugi zaś kredytu obrotowego. Oba zaś zyskują coraz większą rangę w miarę stabilizacji rynku finansów w Polsce, głównie dzięki spadku inflacji, a w konsekwencji także
obniżki stóp procentowych co ma korzystny wpływ na z leasing i faktoring.
Każdy nowocześnie działający przedsiębiorca powinien na te trzy narzędzia z menu środków finansowych: kredyt, leasing,
faktoring, patrzeć w sposób komplementarny.
I jeśli tylko pozwalaj mu na to warunki finansowe firmy powinien sięgać do całego zestawu, komponując z niego optymalny sposób finansowania swojego biznesu. I tak np. firma usługowa, niemająca większych kłopotów z egzekwowaniem
należności finansowych, powinna zapewniać sobie środki na rozwój zarówno z kredytów, jak i z leasingu, który pozwala znacznie poszerzyć zdolność kredytową, co więcej daje możliwość
bardziej dynamicznego rozwoju naszej działalności gospodarczej.
Ponieważ nie wszystkie potrzebach istnieje możliwość rozwiązania przy użyciu leasingu (np.ograniczenia w nieruchomościach), warto więc w ramach leasingu sfinansować zakupy maszyn i urządzeń oraz samochodów, zaś środki z kredytu przeznaczyć np. na kupno siedziby firmy (kwaterę).
Z kolei firma zajmująca się produkcją, powinna kredyt rezerwować na cele inwestycyjne, zaś środki obrotowe uzyskiwać za pomocą faktoringu.
Oczywiście na całą listę układanych w ten sposób preferencji trzeba nałożyć jeszcze aspekty kosztowo-podatkowe, które, w zależności od formy płacenia podatków, w różnych grupach przedsiębiorców kształtują się niestety niejednakowo. Wówczas zaś można mówić dodatkowo o optymalizacji kosztowej dzięki korzystaniu z leasingu, faktoringu i kredytu dla finansowania
działalności gospodarczej.

Podsumowując...

Zalety leasingu:

  • Istnieje możność zawarcia umowy bez zdolności kredytowej
  • Możliwość dostosowania struktury rat do indywidualnych potrzeb naszej firmy(np. sezonowych należności)
  • Pozwala na szybsze naliczanie w koszty.

Zalety kredytu:

  • Większą swobodę w dysponowaniu finansowym
  • Niższe koszty, jeśli przedsiębiorca (kredytobiorca) ma wysoką zdolność kredytową i dobre zabezpieczenie finansowe

piątek, 3 października 2008

Racjonalne działanie w biznesie


Dobrze prosperujący przedsiębiorca to racjonalny przedsiębiorca. Prościej rzecz ujmując, racjonalnie myślący i działający przedsiębiorca powinien tak zaplanować finansowanie swojego biznesu w taki sposób, aby wszelkie wydatki regulować w niżej opisany sposób:
  • w pierwszej kolejności, jeśli to możliwe, finansować ją z przychodów przed opodatkowaniem,
  • w drugiej, gdy danego wydatku nie można w całości sfinansować z przychodu, w takiej sytuacji przedsiębiorca powinien sięgnąć po kredyt bankowy.
Można także zasilić firmę, korzystając z pożyczek od osób trzecich, w tym pożyczek prywatnych (cywilnych). Wówczas, choć pozyskany kapitał nie będzie kosztem, przynajmniej odsetki zapłacone pożyczkodawcy stanowić mogą koszt uzyskania przychodów. Dokładnie na takich samych zasadach jak koszty obsługi kredytu w banku.
Dopiero w ostateczności, gdy nie ma
innej możliwości albo gdy kalkulacja dla konkretnej operacji wskazuje, że kredyt się nie opłaca, przedsiębiorca powinien sięgać do własnego, prywatnego portfela, własnych oszczędności

środa, 1 października 2008

Własne oszczędności


"Oszczędzają i bogaci bo i im się to opłaci"

Na dzień dzisiejszy doskonałym zamiennikiem standardowego kredytowania własnego biznesu są...własne oszczędności.
Duża zaletą tego rozwiązania jest to iż nasz biznes nie jest uzależniony od usługodawcy bankowego, co więcej uczy młodego przedsiębiorcę jak działać w sposób racjonalny, prosperowania w odpowiedni sposób kapitałem firmy, a co za tym idzie cięcia kosztów związanych z funkcjonowaniem firmy.
Dziś można to określić samofinansowaniem. Jest to forma finansowania własnego biznesu polegająca na korzystaniu
z prywatnych środków przedsiębiorcy.
Przy czym są to przede wszystkim własne oszczędności, jak i np. kredyty (pożyczki) zaciągnięte prywatnie, np.
w formie kredytu odnawialnego w ramach własnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, niezwiązanego
z prowadzoną działalnością, kredytu na cele konsumpcyjne. Uzyskać je w bankach jest nieporównywalnie łatwiej, co jest dla przedsiębiorcy niezachwianie duża zaletą, a często są one tańsze od kredytów gospodarczych czy kredytów zaciągniętych przez współmałżonka nieprowadzącego działalności gospodarczej albo pożyczki z kasy zapomogowo-pożyczkowej, jakie w dalszym ciągu funkcjonują
w wielu przedsiębiorstwach gdy współmałżonek jest dalej pracownikiem